Brzoskwinie są jednym z najbardziej lubianych owoców. Są pyszne, mają niesamowity kolor, a na dodatek zawierają pełno witamin i składników odżywczych. Te owoce komponują się dobrze z zaskakującą ilością dań o najrozmaitszych nutach smakowych – od ciast, poprzez dania mięsne, aż do owoców morza… Nie wspominając już o deserach owocowych i koktajlach.
Tak jak w przypadku większości owoców, pełnia sezonu brzoskwiniowego ma miejsce w drugiej połowie lata. W tym czasie w sklepach spożywczych można znaleźć wiele pięknych, świeżych i dojrzałych brzoskwiń, pochodzących z upraw ekologicznych. Niestety, wraz z końcem sezonu bądź kiepskimi warunkami pogodowymi ilość i jakość brzoskwiń sklepowych znacznie spada – te, które są dostępne zazwyczaj pochodzą z upraw przemysłowych i nie zawsze smakują tak dobrze.
Na szczęście istnieją proste i skuteczne sposoby na przechowywanie brzoskwiń, i to nawet przez wiele miesięcy. Najprostszą i najbardziej praktyczną metodą jest zamrożenie owoców – tak, aby były gotowe do natychmiastowego użycia.
Brzoskwinie jest bardzo łatwo zamrozić, a jeżeli zrobimy to poprawnie, owoce zachowają swój smak, kolor i konsystencję w niezmienionej formie. Prezentowana poniżej metoda zapewni ten efekt, a przy tym jest naprawdę prosta i stosunkowo szybka.
Jak zamrozić brzoskwinie?
- Do zamrażania nadają się tylko dojrzałe brzoskwinie. Wybierając brzoskwinie w celu ich zamrożenia, upewnij się, że owoce są dojrzałe. Absolutnie nie powinno się zamrażać niedojrzałych brzoskwiń jak i przejrzałych owoców, gdyż najzwyczajniej w świecie nie będą one smaczne ani apetyczne po rozmrożeniu. Przejrzałe brzoskwinie należy natychmiast spożyć -najlepiej nadają się do koktajli owocowych bądź wytrawnego sosu brzoskwiniowego.
Możesz łatwo przyspieszyć proces dojrzewania naszych owoców. Wystarczy umieścić wszystkie niedojrzałe owoce w papierowej torbie i schować je w ciemnym, zamkniętym miejscu, ponieważ przyspieszy to proces dojrzewania. Przechowujmy je w temperaturze pokojowej, z dala od bezpośredniego światła słonecznego przez około 3-5 dni. Ten sposób sprawdzi się nie tylko przy chęci zamrożenia owoców, lecz również przy chęci spożycia ich na świeżo. - Oczyść owoce. W tym celu najlepiej jest umieścić brzoskwinie w zlewie i dobrze spłukać pod chłodną bieżącą wodą. Zdecydowanie unikajmy moczenia owoców w misce z wodą, gdyż rodzi to ryzyko zaabsorbowania przez nie płynu, co wpłynie negatywnie na ich konsystencję. Staną się wówczas miękkie i papkowate.
Podczas mycia pozbądźmy się wszelkich łodyg i dokładnie usuńmy zabrudzenia ze skórki. Jeżeli nie zamierzamy natychmiastowo zamrozić brzoskwiń, unikajmy mycia ich z wyprzedzeniem. - Osusz umyte owoce. W tym celu zaleca się położyć je na ręczniku papierowym i delikatnie osuszyć.
- Przekrój brzoskwinie na pół i usuńmy pestki. Najlepiej jest wykonać głębokie nacięcie wzdłuż całej brzoskwini, a następnie oderwać od siebie obie powstałe połówki, aby rozdzielić owoc. Kolejnym krokiem jest usunięcie pestki, której przy dojrzałych brzoskwiniach bez problemu się pozbędziemy. Jeżeli jednak nasza brzoskwinia jest bardzo twarda i jędrna, przetnijmy część z pestką na pół i rozdzielmy obie jej połowy, aby pestka łatwiej dała się wyjąć.
Krok opcjonalny: podziel brzoskwinię na mniejsze części. Nie musimy kroić brzoskwiń na kliny, jednak zdecydowanie zaoszczędzi to nasz czas jak i przestrzeń zamrażalnika. Większość przepisów wymaga raczej użycia małych kawałków zamiast całych połówek, a mniejsze cząstki łatwiej wypełniają przestrzeń pojemnika do zamrażania.
Pokrojenie owoców przed zamrożeniem sprawi, że będą łatwiejsze w zarządzaniu nimi w późniejszym czasie – nie tylko szybciej zamarzną, ale i łatwiej będzie oszacować potrzebną ilość.
Krok opcjonalny: polej owoce sokiem z cytryny. Niemalże każdy owoc wskutek zamrażania traci swój pierwotny kolor – tak też dzieje się z brzoskwiniami, które często brązowieją. Aby temu zapobiec wystarczy posmarować brzoskwinie sokiem z cytryny lub dowolnym kwaśnym sokiem, takim jak naturalny sok jabłkowy lub pomarańczowy.
Jeśli posiadasz dużo brzoskwiń, lecz niewielką ilość cytryn, warto jest zrobić zakwaszającą mieszankę – minimum 2 szklanki przegotowanej wody na każde 2 łyżki soku z cytryny. W powstałej mieszance należy na kilka sekund zanurzyć owoce i natychmiast przejść do kolejnego kroku. - Ułóż brzoskwinie na blaszce do pieczenia. Dodatkowo, na blachę można położyć woskowany papier do pieczenia, który pomoże uniknąć przyklejenia się owoców do blachy. Równie dobrze sprawdzi się tu silikonowa mata do pieczenia, która dodatkowo może posłużyć do warstwowego zamrażania owoców. Upewnijmy się, że owoce nie stykają się ze sobą – jeżeli nie dopilnujemy ich ułożenia, cząstki do siebie przymarzną i nie będzie możliwe rozdzielenie ich bez rozmrożenia.
- Wstaw brzoskwinie do zamrażalnika na kilka godzin. W zależności od wielkości plastrów, proces zamrażania może zająć od 2 do 8 godzin.
- Przełóż zamrożone owoce do pojemników/ woreczków strunowych. Gdy wszystkie cząstki zostaną zamrożone, należy przenieść je z blachy do woreczków strunowych, szklanych słoików czy plastikowych pojemników. W tej kwestii niezaprzeczalnym atutem woreczków jest możliwość ograniczenia ilości powietrza wewnątrz do minimum. Większa zawartość powietrza w woreczku wzmaga ryzyko brzydkich odbarwień na naszych owocach, spowodowanych niską temperaturą. Choć nie trzeba uszczelniać naszych pojemników próżniowo, dobrym pomysłem jest ograniczenie ilości powietrza w środku lub umieszczenie w nich jak największej ilości owoców.
- Oznakuj pojemnik, umieszczając na nim etykietę i datę. Mrożone brzoskwinie zachowują świeżość do około 6-9 miesięcy. W teorii można przechowywać je w zamrażarce do roku, lecz po upłynięciu wspomnianego czasu najprawdopodobniej stracą nieco ze swojego koloru i smaku.
Jak dłużej zachować świeżość brzoskwiń bez zamrażania?
Jeśli kupiliśmy nieco zbyt dużo brzoskwiń i nie planujemy ich zamrażania, możemy nieco przedłużyć ich trwałość tak, aby nadawały się do spożycia jeszcze przez około 4-7 dni.
- Unikajmy mycia brzoskwiń z wyprzedzeniem. Te owoce szybko absorbują wodę i rozpulchniają się po jej wpływem – umycie ich wcześniej niż tuż przed spożyciem sprawi, że zepsują się znacznie szybciej.
- Trzymajmy brzoskwinie na płaskiej powierzchni zamiast np. w misce – do tego idealnie nadaje się otwarta plastikowa taca.
- Upewnijmy się, że nasze owoce są ułożone szypułkami do góry i nie stykają się ze sobą bądź – co gorsza – znajdują się jedna na drugiej.
- Umieśćmy tacę w miejscu, wolnym od bezpośredniego światła słonecznego.
- Możemy rozważyć umieszczenie brzoskwiń w lodówce. Musimy jednak pamiętać, że lodówka przedłuży ich okres przydatności do spożycia tylko o dzień lub dwa, i może spowodować rozpulchnienie owoców poprzez odwodnienie.
Jeśli przechowujemy brzoskwinie w lodówce, wyjmijmy je i trzymajmy w temperaturze pokojowej na około godzinę przed planowanym zjedzeniem lub wykorzystaniem.
Czy można zamrozić brzoskwinie ze skórką?
W tym przypadku skórka nie ma żadnego wpływu na walory smakowe, a czas rozmrażania nie wydłuża się znacznie. Jeżeli jednak posiadasz blender o słabej mocy, obranie brzoskwiń ze skórki może znacznie ułatwić ich zmiksowanie.
Gdy planujesz oskórować brzoskwinie przed zamrożeniem możesz nawet pominąć ich mycie przed blanszowaniem, gdyż wrzątek skutecznie pozbędzie się wszelkich drobnoustrojów i zanieczyszczeń.
Wszystko sprowadza się do indywidualnych upodobań i preferencji.
Zamrażanie brzoskwiń w syropie
Jeśli masz zamiar zamrozić brzoskwinie w syropie, nie ma potrzeby pokrywania ich sokiem z cytryny. Syrop chroni naturalny kolor owoców równie dobrze jak sok z cytryny
- Poddaj brzoskwinie blanszowaniu – zanurz je na około pół minuty we wrzątku, po czym przełóż do zimnej wody. Dla ułatwienia obierania owoców, możesz naciąć je krzyżowo u nasady, aby skórka szybciej i równomierniej odeszła.
- Obierz owoce i pokrój na połówki lub ćwiartki. Zazwyczaj przy wcześniejszym nacięciu ich wystarczy lekko pociągnąć za odstającą skórkę, aby oderwać równomierny jej płat.
- Ułóż brzoskwinie w misce i zasyp je cukrem- w takim stanie powinniśmy zostawić owoce na około godzinę, aby puściły sok.
- Dolej do owoców odrobinkę wody i zostaw na koleją godzinę. Syrop powinien pokrywać owoce z wyraźnym naddatkiem.
- Cząstki brzoskwiń możesz zamrażać zarówno w płynie, jak i odsączone.
W przypadku pierwszej opcji, powinno się wlać do silikonowych foremek cząstki brzoskwiń, i zalać je nieco ponad poziom syropem. Nie zaleca się używać słoików, jeżeli nie potrafimy ich odpowiednio używać.
Słoików i szklanych pojemników nie można napełniać po brzegi, gdyż pękną. Woda znacznie zwiększa swoją objętość po zamarznięciu, dlatego szklany pojemnik można napełnić maksymalnie do ¾ objętości.
Do mrożenia płynnych lub półpłynnych przetworów powinno się wybierać naczynia, które nie mają żadnych zakrzywień. Jeżeli nasz słoik zwęża się ku górze musimy pamiętać, aby w miejscu tegoż zwężenia (a najlepiej jeszcze poniżej niego) zakończyć napełnianie naczynia.
Możesz również zamrozić pokryte syropem cząstki brzoskwiń na silikonowych matach. Wystarczy odsączyć je i ułożyć w równych rzędach, tak, aby nie stykały się ze sobą. Można tutaj zastosować metodę zamrażania piętrowego – na ułożony już rządek należy położyć kolejną silikonową matę i kontynuować proces układania, aż do wykorzystania brzoskwiń lub mat. Dzięki właściwościom silikonu, nasze owoce nie zniszczą się i nie przywrą do podkładek.
Czy można zamrozić brzoskwinie z pestką w środku?
Nie zaleca się zamrażania brzoskwiń z pestką w środku, gdyż znajdujące się w pestkach substancje powodują gorzknienie owoców. O ile efekt nie będzie aż tak intensywny jak w przypadku np. śliwek czy moreli, zdecydowanie może negatywnie wpłynąć na smak brzoskwiń. Jeżeli jednak należymy do osób, którym nie przeszkadza taki stan rzeczy, śmiało możemy zachować pestki w naszych owocach.
Czy brzoskwinie trzeba blanszować przed zamrożeniem?
Uważa się, że blanszowanie, nawet bez usuwania skórki może pomóc brzoskwiniom w utrzymaniu lepszego smaku i koloru. Jednakże, o ile nie planujemy oskórować naszych owoców, nie musimy ich blanszować przed zamrożeniem. Z kolei przy zamrażaniu brzoskwiń w syropie blanszowanie to praktycznie konieczność.
Jak długo można przechowywać mrożone brzoskwinie?
Prawidłowo zamrożone i przechowywane brzoskwinie zachowują swój smak i właściwości przez około 6-9 miesięcy. Po tym czasie nadal nadają się do spożycia, lecz tracą stopniowo swoje walory smakowe i sprężystość. Brzoskwinie, które były nieco zbyt długo przechowywane w zamrażarce najlepiej jest wykorzystać do sosu brzoskwiniowego lub koktajlu owocowego. Niestety, ze względu na rozpulchnienie ich wskutek długiego przechowywania nie sprawdzą się dobrze w przepisach, które wymagają wykorzystania całych cząstek owoców.
Jak wykorzystać mrożone brzoskwinie bez rozmrażania?
Mrożone brzoskwinie można wykorzystać do wielu różnych przepisów. Co jednak zrobić z nimi, gdy nie mamy czasu i ochoty na ich rozmrażanie?
Kluczowe w tej kwestii jest prawidłowe zamrożenie owoców – tak, aby nie zawierały one wielu kryształków lodu i nie sklejone ze sobą. Tylko tak zamrożone owoce nie zmienią konsystencji naszej potrawy. Nadmierna utrata wody ze źle zakonserwowanych owoców często rozpulchnia np. ciasta czy farsze.
Przede wszystkim, owoce można zjeść wprost z zamrażarki. Dobrym pomysłem będą także lody brzoskwiniowe, lub dodanie do lodów plasterków mrożonych brzoskwiń.
Zamrożone brzoskwinie można użyć też do ciasta bądź farszu potrawy mięsnej – np. kaczki, a także sosu brzoskwiniowego w wersji słodkiej lub wytrawnej.
Inną, doskonałą i szybką alternatywą dla tych przepisów jest użycie owoców do smoothie, koktajlu czy musli, które spożyte na śniadanie z pewnością zapewnią nam dużo energii na cały dzień.
Co zrobić z dużą ilością brzoskwiń?
Choć w naszym klimacie nie są to popularne owoce, niektórzy właściciele upraw amatorskich mogą pochwalić się całkiem pokaźnymi zbiorami. Inni z nas korzystają z promocji pod koniec sezonu i kupują jak najwięcej owoców po zniżonej cenie. Pozostaje jednak pytanie, jak najlepiej wykorzystać posiadane owoce, aby nie zmarnować ich potencjału?
- Pożywny koktajl brzoskwiniowy – szybka i smaczna opcja na natychmiastowe zredukowanie liczby owoców.
- Ciasto drożdżowe z brzoskwiniami, czyli zdrowa, domowa słodkość.
- Kaczka nadziewana brzoskwiniami to wykwintna, intrygująca kompozycja smakowa.
- Owsianka z owocami jest doskonała na zdrowe śniadanie
- Zamrożenie nadmiaru owoców zapobiegnie zmarnowaniu reszty niewykorzystanych wcześniej brzoskwiń.
Brzoskwiniowy sos do mięs
Składniki:
- 2 brzoskwinie
- 1 pomidor
- 2 łyżki octu jabłkowego
- 1-2 łyżki płynnego miodu
- Sól i pieprz
- 1 łyżeczka oleju z pestek winogron/oleju z pestek dyni
- 1 cebula cukrowa
- 2 łyżeczki świeżo startego korzenia imbiru
- 2 goździki
Krok po kroku:
- Brzoskwinie i pomidora blanszujemy, po czym obieramy, pozbawiamy pestek i tniemy na ćwiartki.
- Wkładamy pokrojone składniki do miksera, wlewamy ocet jabłkowy i miksujemy na purée.
- Do purée dodajemy sól, pieprz i miód do smaku.
- Podsmażamy na oleju drobno posiekaną cebulę i imbir, dodajemy przygotowane purée, doprowadzamy do wrzenia.
- Gotujemy na małym ogniu około 20 minut, aż sos odparuje mniej więcej o połowę.
Sos najlepiej podawać jest na ciepło, np. do kurczaka, karkówki z grilla albo do pieczonej kaczki.
Zapiekana jaglanka z brzoskwiniami
Składniki:
- 2 szklanki płatków jaglanych
- 400 ml mleka krowiego lub roślinnego
- 1,5 łyżeczki cynamonu
- 4 brzoskwinie
- 2 łyżki masła
- 4 łyżki syropu klonowego/miodu
- Szczypta soli
Krok po kroku:
- Podgrzewamy mleko i masło w garnku, dodajemy płatki jaglane i gotujemy na małym ogniu przez około 3 minuty. Dodajemy do masy syrop klonowy, cynamon i sól.
- Przekładamy do żaroodpornego naczynia przygotowane płatki, a na wierzch kładziemy obrane, pokrojone świeże brzoskwinie.
- Naczynie wkładamy do nagrzanego piekarnika i zapiekamy w 190 °C przez 45 minut.
Ten przepis to doskonała propozycja na rozgrzewające, sycące śniadanie.
Pikantna sałatka z brzoskwinią
Składniki:
- 2 garście rukoli
- 10 pomidorków koktajlowych
- Pół papryki zielonej
- 1 brzoskwinia
- 50g sera pleśniowego, np. lazur
- 1 łyżeczka pieprzu cayenne
- 1 łyżka powideł śliwkowych
- 1 łyżka octu balsamicznego
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek
- Szczypta soli
- Odrobina grubo zmielonego pieprzu kolorowego
Krok po kroku:
- Myjemy brzoskwinię, pomidorki, paprykę i rukolę pod zimną, bieżącą wodą. Kroimy brzoskwinię i paprykę w kosteczki, rukolę siekamy, a pomidorki kroimy na pół.
- W osobnej miseczce mieszamy sos -powidła śliwkowe, oliwę z oliwek, ocet balsamiczny i pieprz cayenne – odstawiamy na kilka minut, aby się połączyły.
- Kroimy ser pleśniowy, wrzucamy składniki do miseczki i mieszamy.
- Tuż przed podaniem polewamy sałatkę sosem oraz posypujemy grubo zmielonym pieprzem kolorowym oraz szczyptą soli.
Sałatka ta bardzo dobrze komponować się będzie z lekkim, warzywnym obiadem – dobrze smakuje też jako samodzielna przystawka.