Skocz do treści

Jak zamrozić cukinię?

Cukinia, zwana także kabaczkiem to odmiana dyni. W niektórych miejscach stosowane jest rozgraniczenie nazw – kabaczek dotyczy jedynie bladożółtej wersji, natomiast nazwa cukinia odnosi się do odmiany zielonej.

Warzywo pochodzi z Włoch, a na jego etymologię dosłownie wskazuje nazwa – zucchini po włosku oznacza małą dynię.

Cukinia zawiera mnóstwo składników odżywczych, takich jak witaminy C, A, E, K, B6, B2, kwas foliowy. To warzywo również odkwasza organizm i pozytywnie wpływa na proces trawienia, dlatego polecana jest przy diecie dla osób z problemami refluksowymi.

Cukinia jest używana z powodzeniem do zapiekanek czy gulaszów warzywnych – można też zrobić z niej gofry, pasty kanapkowe lub szaszłyki. Przepisy z jej wykorzystaniem zazwyczaj dotyczą potraw na słono, choć i na słodko też się zdarzają!

Mrożenie cukinii – krok po kroku

  1. Dokonujemy selekcji warzyw – ze względu na dużą zawartość wody, w przypadku cukinii warto stawiać na mniejsze, nie do końca dojrzałe okazy. Ważne, by nie były uszkodzone! Wszelkie zżółknienia, obicia czy miększe fragmenty powinno się odkroić przed następnym krokiem.
  2. Cukinie myjemy dokładnie i osuszamy. Najlepiej jest ją spłukać pod chłodną, bieżącą wodą i osuszyć czystą ściereczką kuchenną lub ręcznikiem papierowym.
    Krok opcjonalny: blanszowanie. Umieszczenie warzywa na chwilę we wrzątku, a następnie opłukanie zimną wodą pomaga zachować smak, aromat, chrupkość oraz kolor cukinii.
  3. Obróbka umytej cukinii. Istnieje kilka dobrych sposobów przygotowania kabaczka do zamrażania. Można zetrzeć ją tarce, pokroić w nieco grubsze plasterki lub drobną kosteczkę. Innym, ciekawym sposobem są paseczki cukiniowe. Wybór metody obróbki zależy w dużej mierze od tego, jak zamierzamy ją wykorzystać w przyszłości. Starta cukinia doskonale sprawdzi się w pastach kanapkowych, placuszkach czy zapiekankach. Z kolei plasterki kabaczka znajdą zastosowanie w szaszłykach, pieczonych krążkach lub jako dodatek do quiche’u. Paseczki i kosteczki z cukinii można wykorzystać do leczo, zupy krem bądź sałatki.
  4. Zamrażamy cukinię w zależności od jej obróbki. Startą cukinię najwygodniej jest lekko odsączyć w ręcznik papierowy oraz mocno upchnąć w silikonowe foremki do muffinek. Po około godzinie wyjmujemy z foremek ‘krążki’ i przekładamy do woreczków strunowych. Taka forma będzie idealna do wypieków, jak i pozwoli na rozsądne zagospodarowanie cukinii poprzez stworzenie porcyjek, idealnych na jedno użycie. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z rozmrożeniem odpowiedniej ilości warzywa.
    Cukinię, pokrojoną w plasterki najlepiej jest zamrozić metodą, wykorzystywaną przy mrożeniu owoców. Układamy nasze cząstki na silikonowej macie pilnując, aby nie stykały się ze sobą. Na przygotowaną warstwę cukinii nakładamy kolejną matę, i układamy na jej powierzchni następne kawałki. Dzięki temu sposobowi zamrozimy na raz dużą porcję warzywa, nie martwiąc się o konieczność wkładania kolejnych tacek do zamrażarki na raty. Po około 2 godzinach (w zależności od grubości naszych plasterków proces ten może być krótszy lub dłuższy) zdejmujemy plasterki z maty i wkładamy do woreczków strunowych.
    Analogicznie postępujemy w przypadku paseczków cukiniowych.
    Cukinię pokrojoną w kostkę najłatwiej jest zamrozić poprzez rozprowadzenie jej na płasko na tacce silikonowej. Przygotowane cząsteczki równomiernie rozprowadzamy na tacce lub blaszce do pieczenia wyłożonej pergaminem, po czym zamrażamy przez około godzinę-półtorej. Po upłynięciu tego czasu wyjmujemy tackę z zamrażarki i kruszymy w palcach kosteczki, po czym przenosimy je do woreczków strunowych.
    Warzywa najlepiej jest podzielić na równe porcje średniej wielkości – tak, aby bez problemu zużyć je w naszej potrawie od razu po rozmrożeniu. Dzięki temu nic się nie zmarnuje, a nasze porcyjki szybciej się zamrożą jak i rozmrożą.
  5. Opatrzamy każdy pojemniczek/woreczek notatką z datą zamrożenia. Mrożona cukinia zachowuje swoje walory smakowe przez około 12 miesięcy – po tym czasie wciąż nadaje się do spożycia, lecz traci sporą część swojego smaku i właściwości.

Czy można zamrozić cukinię w całości?

Generalnie nie zaleca się zamrażania cukinii w całości – przede wszystkim, cukinia po rozmrożeniu nie będzie już tak sprężysta jak świeża, a przez nierównomierną utratę wody jej kształt i rozmiar mocno ucierpią.

Podobnie jak w przypadku bakłażana czy papryki, cukinię najlepiej jest mrozić w mniejszych kawałkach, z zamiarem wykorzystania na placki, tarty czy sałatki. Rozmrożonej cukinii, raczej nie poleca używać się do faszerowania czy grillowania, gdyż najprawdopodobniej stanie się papkowata i może się rozpaść po wyjęciu z piekarnika.

Rozmrażanie cukinii

Konieczność rozmrażania cukinii zależy od przepisu – przy gotowaniu, pieczeniu lub duszeniu nie zachodzi taka potrzeba, to do sałatek, pasty kanapkowej czy spożycia na surowo, warto jest to zrobić.

Najlepszym sposobem jest tutaj rozmrażanie powolne –  w temperaturze pokojowej lub w lodówce. Im wolniej przebiegnie proces rozmrażania, tym nasze warzywo będzie miało właściwości bardziej zbliżone do świeżego kabaczka.  

Absolutnie nie powinno się rozmrażać cukinii w mikrofalówce – nie dość, że wskutek gwałtownej zmiany temperatury straci większość swoich witam, to bardzo zmięknie.

Lepszym, choć nie tak efektywnym sposobem rozmrażania cukinii będzie wrzucenie jej na patelnię/do garnka, bądź rozmrożenie na parze. 

Alternatywne metody przedłużenia trwałości cukinii bez zamrażania

  • Przede wszystkim, nie powinno się trzymać cukinii w lodówce – jest ona wrażliwa na zimno i może tracić w takich warunkach sporo smaku i wartości odżywczych.
  • Trzymając cukinie na blacie kuchennym lub stole, nie układajmy ich jedna na drugiej. Przyspiesza to psucie się całego warzywa, a na dodatek może spowodować powstanie brzydkich, rozmiękłych kawałków w miejscach styku.
  • Jeżeli planujemy zużyć naszą cukinię w ciągu najbliższego tygodnia do maksymalnie 10 dni, zaleca się przechowywanie jej w ciemnym i chłodnym miejscu. Aby jeszcze bardziej zadbać o zachowanie warzywa w dobrej kondycji, możemy dodatkowo owinąć je lekko wilgotnym ręcznikiem kuchennym. Niestety, zbyt długie przechowywanie cukinii w takich warunkach (powyżej 10 dni) może spowodować bardzo szybkie jej zepsucie – szczególnie, jeżeli już w momencie zakupu będzie mocno dojrzała.
  • Ten sposób przechowywania pozwoli nam zachować walory smakowe naszego kabaczka nawet do 3 tygodni. Dobrym miejscem dla jej przechowywania, szczególnie w ciepłe miesiące będzie piwniczka, w której temperatura nie spada poniżej +10°C. Odpowiednikiem piwniczki może być większa lodówka turystyczna, chłodzona jedynie wkładami podróżnymi – trzeba jednak dopilnować ich wymiany, aby nasza cukinia nie była zbytnio narażona na wahania temperatur.

Z czym smakuje dobrze cukinia?

Cukinia doskonale smakuje z suszonymi pomidorami, makaronem, bakłażanami, koperkiem, czosnkiem i dynią. Ciekawym połączeniem smaków jest cukinia z gorzką czekoladą lub duszona w czerwonym winie.

To warzywo możemy przyprawiać z powodzeniem takimi przyprawami jak curry, tymianek, gałka muszkatołowa, pieprz cayenne czy zioła kuchni włoskiej.