Hummus czy też humus to tradycyjna bliskowschodnia potrawa – jest to sos, dip lub pasta do smarowania, przyrządzana z gotowanych i przetartych ziaren ciecierzycy lub innych roślin strączkowych oraz pasty tahini. Współcześnie hummus jest rozpowszechniony na całym świecie, możemy też znaleźć go na półkach w większości marketów.
Czy można zamrozić hummus?
Mrożony hummus może stracić na smaku jak i wartości odżywczej. Aby zminimalizować ten efekt, powinno się go mrozić i przechowywać w mniejszych, hermetycznych pojemnikach. Mrożenie najlepiej znosi klasyczna wersja oparta na ciecierzycy i tahini, ponieważ jej smak najmniej różni się od świeżo przygotowanego produktu.
Smak mrożonej pasty zazwyczaj jest mniej wyrazisty, dlatego dobrze jest nieco ją przyprawić po rozmrożeniu. Dobrym pomysłem będzie tu cebula, czosnek, opalana papryka czy orientalne przyprawy.
Hummus można zamrażać na dwa sposoby – w całości lub podzielony na porcyjki do jednorazowego wykorzystania.
Zamrażanie hummusu w całości
Całościowo mrożona pasta jest dobrym pomysłem, jeżeli chcemy użyć jej jako dipu do przekąsek, czy jako elementu jakiegoś dania. Ta opcja nie sprawdzi się jednak w sytuacji, gdy będziemy chcieli posmarować nim kanapki, albowiem konieczne będzie rozmrożenie całej, dużej porcji.
W zależności od składu naszego produktu, hummus może być trzymany w różnych pojemnikach. Raczej odradza się zamrażanie hummusu paprykowego czy pomidorowego w plastikowych pudełkach, ponieważ pasta może je trwale zafarbować, a nawet oddać im część swojego aromatu.
Generalnie odradza się używania woreczków strunowych, gdyż zamrożona w nich pasta może rozwarstwić się jeszcze przed zmianą stanu skupienia, a sam woreczek trudno jest wyczyścić.
Używając szklanych pojemników, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim, należy je wysterylizować przed użyciem
Napełniając pojemnik, poziom hummusu powinien sięgać kilka centymetrów poniżej górnej krawędzi. Jeżeli posiadamy pojemnik o niestandardowym kształcie – zwłaszcza taki ze zwężeniami – również musimy pozostawić wolną przestrzeń kilka centymetrów pod nimi. Hummus podczas zamarzania zwiększa swoją objętość, co w przypadku nieprzestrzegania powyższych zasad poskutkuje pęknięciem pojemnika.
Zamrażanie hummusu w porcyjkach
Pasta zamrożona w porcyjkach jest dość uniwersalnym rozwiązaniem, ponieważ w zależności od sytuacji możemy rozmrozić jej dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Dodatkowym plusem jest szybsza zdatność do użycia oraz łatwe przechowywanie.
Łatwo podzielić hummus na porcje za pomocą foremek do lodu, silikonowych papilotek lub foremki do pieczenia z wytłoczeniami do babeczek. Wystarczy wypełnić je pastą i zamrażać przez kilka godzin (najlepiej około sześciu), po czym przełożyć zamrożone fragmenty do woreczka strunowego. Pamiętajmy, aby usunąć jak największą ilość powietrza przed zamknięciem woreczka – dodatkowo zabezpieczy to hummus przed utratą walorów smakowych.
Jak rozmrażać hummus?
Najlepszym sposobem na rozmrożenie hummusu jest powolne rozmrażanie – wystarczy przed planowanym użyciem przełożyć go z zamrażarki do lodówki na kilka godzin. W zależności od wielkości naszej porcji, duże ilości pasty zazwyczaj zdatne są do spożycia po 8-10 godzinach, małym kosteczkom wystarczą zaś 1-2 godziny.
Nieco mniej polecanym, lecz równie dobrym sposobem jest rozmrażanie hummusu w temperaturze pokojowej – w takich warunkach czas rozmrożenia pasty może skrócić się nawet o połowę.
Nie powinno się natomiast rozmrażać hummusu w kuchence mikrofalowej – wówczas pasta traci swoje właściwości odżywcze i staje się nieprzyjemnie sucha.
Uwaga! Podczas rozmrażania hummus uwalnia płyny i rozwarstwia się, co jest procesem naturalnym. Należy więc trzymać go w misce lub pojemniku, a po całkowitym rozmrożeniu zamieszać, żeby powrócił do odpowiedniej konsystencji. Jeżeli pasta jest zbyt wodnista, można wsadzić ją do rondelka i lekko podgrzać, aby zredukować ilość płynu.
Czy można pasteryzować hummus?
Chociaż zdecydowanie bardziej popularne jest mrożenie, pasteryzacja to równie dobry sposób na zachowanie hummusu na dłużej. Dodatkowym atutem tej metody jest brak wpływu na smak i konsystencję pasty.
Pasteryzacja hummusu krok po kroku:
- Aby zapasteryzować hummus, konieczne będzie zaopatrzenie się w szczelne, nieuszkodzone słoiki wraz z oryginalnymi nakrętkami. Starajmy się wybierać pojemniki o zbliżonych rozmiarach. Przed użyciem należy je – wraz z nakrętkami – wyparzyć i umyć, oraz zostawić do ostudzenia.
- Do przygotowanych słoików nakładamy świeżo przygotowany hummus (pozostawiając 3-4 cm od górnej krawędzi) oraz mocno zakręcamy.
- Wykładamy dno sporego garnka bawełnianą ściereczką kuchenną, po czym wkładamy do niego słoiki i zalewamy zimną wodą – tak, aby sięgała troszkę poniżej zakrętek. Słoiki nie powinny się dotykać, ponieważ mogą popękać wskutek wysokiej temperatury.
- Włączamy gaz i podgrzewamy, aż woda zacznie wrzeć. Czas pasteryzacji liczymy od momentu zagotowania – w przypadku hummusu jest to 20-25 minut.
- Sprawdzamy, czy słoiki się zamknęły, co można poznać po lekko wklęsłej nakrętce. Jeżeli wciąż są otwarte, to należy gotować je aż do skutku.
- Zamknięte, jeszcze gorące słoiki wyjmujemy z wody i kładziemy na blacie kuchennym zakrętką do dołu.
- Jeżeli chcemy zapasteryzować hummus na dłużej niż 10 dni, dla pewności dobrze jest powtórzyć proces po dobowym odstępie dwukrotnie.
- Wystudzone, zamknięte słoiki przechowujemy w chłodnym i suchym miejscu. W odpowiednich warunkach hummus zachowuje świeżość około 20 dni.
Z czego jeszcze można zrobić hummus?
Chociaż tradycyjny hummus przyrządzany jest z ciecierzycy, a w dodatku bierze od niej swoją nazwę, do zrobienia tej smakowitej pasty równie dobrze nadają się inne rośliny strączkowe – na przykład bób, fasola, soczewica czy groch.
Hummus z soczewicy
Ugotowaną soczewicę przepłukujemy zimną wodą i odcedzamy. Po ostudzeniu przekładamy ziarna do robota kuchennego i dodajemy do niej kolejne składniki – obrane i pokrojone w kawałki ząbki czosnku, sok z cytryny, tahini, kumin i pieprz cayenne,
Miksujemy wszystko aż do uzyskania jednolitej masy. W razie potrzeby można dodać do pasty nieco wody, aby finalny produkty był gładki i rzadszy.
Tak przygotowany hummus z czerwonej soczewicy można przechowywać do tygodnia w lodówce, zamrozić lub zapasteryzować, tak jak ten z ciecierzycy.
Hummus z bobu
W dużym garnku zagotowujemy wodę -dodajemy kilogram świeżego bobu, gotujemy przez 2 – 3 minuty, po czym wsypujemy do garnka pół łyżeczki soli. Trzymamy cały czas na małym gazie przez kilka kolejnych minut do czasu, aż bób będzie miękki.
Bób szybko odcedzamy i przelewamy lodowatą wodą, a następnie wkładamy do miski i zalewamy chłodną wodą. Po chwili odcedzamy i obieramy wszystkie ziarna.
Z obranego bobu odmierzamy około dwóch szklanek i przesypujemy do naczynia blendera kuchennego. Lekko miksujemy, a po chwili dodajemy pół szklanki tahini, kilka łyżek soku z cytryny, 2 ząbki czosnku, szczyptę soli i blendujemy na gładką, bardzo gęstą pastę. Kiedy pasta będzie gotowa, należy dolać do niej 2-3 łyżki wody i ponownie zblendować, aby hummus uzyskał puszystą, lekką konsystencję.
Tuż przed podaniem dobrzej jest polać pastę oliwą, obsypać otartą skórką z cytryny i liśćmi mięty. Również ta wersja nadaje się do przechowywania, pasteryzacji i mrożenia.
Hummus z fasoli
Ugotowaną lub odsączoną z puszki czerwoną fasolę porządnie przepłukujemy i przekładamy do głębokiej miski. Za pomocą blendera miksujemy ziarna na gładką pastę – w przypadku gotowanej fasoli dobrze jest dodać odrobinę wody, aby hummus miał odpowiednią konsystencję.
Do zmiksowanej fasoli dodajemy dwie łyżeczki koncentratu pomidorowego, posiekaną cebulkę lub szczypiorek, oraz pół łyżeczki papryki wędzonej słodkiej. Ponownie miksujemy. Tuż przed podaniem skrapiamy pastę oliwą z oliwek i doprawiamy solą oraz pieprzem do smaku.
Hummus z fasoli można z powodzeniem przechowywać w lodówce, mrozić i pasteryzować.
Jakie dodatki do hummusu?
Do każdego z powyższych przepisów można dodać wedle upodobania różne składniki. Najczęściej polecane są pieczone warzywa – marchew, batat, papryka, burak, cebula. Innym, często stosowanym dodatkiem są świeże zioła, pietruszka, tymianek, kolendra, szpinak a także nasiona i orzechy. Hummus jest na tyle uniwersalną pastą, że można niemalże bez obaw ją modyfikować, dostosowując ją do własnych upodobań kulinarnych.
Czy hummus jest zdrowy?
Hummus przyrządzany jest ze składników, obfitujących w substancje odżywcze. Przede wszystkim stanowi on bardzo dobre źródło białka ze względu na zawartość roślin strączkowych. Dzięki temu uwielbiany jest zwłaszcza przez osoby na diecie bezmięsnej. Warto jednak, aby sięgały po niego również osoby z anemią, zaburzeniami odporności, podwyższonym cholesterolem i miażdżycą, a także kobiety w ciąży, diabetycy i osoby na diecie odchudzającej.
W hummusie dużą rolę odgrywa połączenie ciecierzycy z pastą tahini. Oba te składniki uzupełniają się wzajemnie, przez co przyswajanie białka z pożywienia jest efektywniejsze. Wpływa to również na długotrwałe poczucie sytości po spożyciu hummusu, które poniekąd zapobiega podjadaniu między posiłkami.
Ta potrawa to bogate źródło witamin z grupy B, A, C oraz minerałów: cynku, fosforu, magnezu, potasu, żelaza i wapnia, które również okazują się być ważne w diecie osób z problemami zdrowotnymi.
Inne korzystne właściwości ciecierzycy to skuteczne przeciwdziałanie zaparciom i pobudzanie jelit do pracy, wynikające ze sporej zawartości jednej z frakcji błonnika. Skutkiem spożywania ciecierzycy może być szybsze, a przede wszystkim regularne wypróżnianie.
Niestety, pasta na bazie roślin strączkowych ma silne właściwości wzdymające. Zawiera bowiem oligosacharydy, których spożycie skutkuje nadmiernym gromadzeniem się gazów. Tym samym powinny unikać jej osoby z dolegliwościami jelitowymi – zespołem jelita drażliwego, chorobą Leśniowskiego-Crohna etc.
Rozwiązaniem tego problemu może być samodzielne przygotowanie hummusu, które znacząco zmniejszy negatywny wpływ ciecierzycy na produkcję gazów jelitowych – dobrze jest zamoczyć ciecierzycę przez kilka godzin przed gotowaniem oraz doprawić hummus ziołami i przyprawami wspierającymi prawidłowe trawienie, np. majerankiem, kminkiem, czosnkiem, kuminem czy szałwią.
Z czym jeść hummus?
Pasta ta pasuje zarówno do świeżych warzyw, jak i chleba czy innych wytrwanych przekąsek. Niektórzy dodają hummus nawet do naleśników, sałatek lub mięs (zwłaszcza grillowanych). Komponując kanapkę z hummusem warto pokusić się o dodanie na wierzch orzechów, kiełków czy suszonych pomidorów. Wielu wegan stosuje pastę jako zamiennik majonezu.
Jak ugotować ciecierzycę na hummus?
Najbardziej podstawowa wersja hummusu zakłada wykorzystanie ugotowanej ciecierzycy, pasty tahini, czosnku, soku z cytryny oraz przypraw.
Nie ulega wątpliwości, że kluczowym składnikiem dla przepisu jest ciecierzyca. Ta samodzielnie przyrządzona zdecydowanie podniesie jakość dania.
Aby zneutralizować wzdymające działanie ciecierzycy, powinno się ją zamoczyć – zazwyczaj robi się to w nocy, a po upływie 8-12 godzin odlewa wodę i przepłukuje ziarenka.
Tak przygotowana ciecierzyca nadaje się już do gotowania. Po włożeniu napęczniałych ziaren do garnka dolewamy około trzykrotnie więcej wody i włączamy gaz. Czas przyrządzania cieciorki liczymy od momentu zagotowania wody, co powinno trwać około 80 minut. Pamiętajmy tylko, żeby gotować ją cały czas pod przykryciem i posolić dopiero 10-15 minut przed końcem gotowania.
Gotowanie ciecierzycy można nieco przyspieszyć, dodając do wody przed namaczaniem odrobinę sody oczyszczonej. Wskutek tego zabiegu ziarenka zyskują nieco bardziej kremową konsystencję, co idealnie sprawdzi się przy przyrządzaniu hummusu.
Domowy klasyczny hummus
Pomijając gotowanie cieciorki, sam hummus przyrządza się niesamowicie szybko – możemy przygotować go nawet w 10 minut.
Ugotowaną bądź odsączoną z zalewy ciecierzycę (ok. 250 g) umieszczamy w pojemniku melaksera, rozdrabniacza lub blendera. Dodajemy do ziarenek kilka łyżek zalewy, zwykłej wody lub wody z gotowania ciecierzycy i zaczynamy miksować.
W trakcie blendowania dodajemy resztę w składników: łyżeczkę soku z cytryny, 2 ząbki przeciśniętego przez praskę czosnku, 5 łyżek pasty tahini, około 2 szczypty soli, szczyptę pieprzu, kilka łyżek oliwy oraz kumin (kmin rzymski).
W razie potrzeby można dodać więcej zalewy, aby nasza pasta uzyskała odpowiednią konsystencję.
Gotowy hummus tuż przed podaniem poleca się polać oliwą extra virgine, posypać świeżo zmielonym pieprzem, ostrą papryką w proszku oraz posiekaną natką pietruszki. Do pasty można też dodać kilka zielonych oliwek, podsmażoną na patelni pokrojoną papryczkę chili, suszony czosnek i wiele, wiele więcej…
Czy można zrobić pastę tahini samodzielnie?
O ile ciecierzyca z zalewy może wpłynąć negatywnie na smak hummusu, o tyle bez obaw można wykorzystać kupne tahini. Możemy jednak samemu przygotować ten element hummusu w zaledwie kilka minut.
Jeżeli potrzebujemy tahini jedynie do przygotowania pasty, wystarczy wsypać na suchą patelnię około pięciu łyżek ziaren sezamu i delikatnie je uprażyć. Następnie należy je zmielić na pastę dodając ok. 2 łyżki oliwy extra virgine. Miksowanie tahini powinno trwać długo, aby ziarna pod jego wpływem puściły olej.
Domowe tahini można przechowywać w zamkniętym pojemniczku nawet przez miesiąc.