Skocz do treści

Jak przechowywać awokado?

Awokado to popularny owoc, który w świadomości społecznej kojarzy się ze specyficznym smakiem, dietami pudełkowymi i zdrowym odżywianiem. I choć rzeczywiście nie wszyscy przepadają za awokado, nie można mu odmówić uniwersalności oraz wyjątkowej ilości substancji o korzystnym wpływie na zdrowie.

Jak przechowywać awokado, żeby dojrzało?

Niedojrzałe awokado jest twarde i niedobre w smaku. Na szczęście możemy przyspieszyć proces  dojrzewania, aby szybciej móc cieszyć się jego smakiem.

Wielu z nas praktykuje kupno niedojrzałych owoców i długie ich przechowywanie, aż do momentu wykorzystania. Zdarzają się jednak sytuacje, w których możemy kupić jedynie niedojrzałe owoce, lecz chcemy je szybko wykorzystać.

Istnieje kilka sposobów na naturalne przyspieszenie momentu nadania się do spożycia:

  • Awokado przechowujemy w temperaturze pokojowej, lecz unikając jego bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Dobrym pomysłem będzie tu włożenie go do papierowej torby lub zaciemnionej szafki
  • Awokado najpewniej dojrzeje jeszcze wcześniej, jeśli podczas przechowywania awokado w szafce czy torbie włożymy do niej dodatkowo jabłka albo banany. Te owoce wydzielają bowiem enzymy, dzięki którym awokado szybciej – po około 2 dniach – będzie nadawać się do zjedzenia

Ekspresowe metody na niedojrzałe awokado:

Mało osób wie, że możemy w przeciągu zaledwie kilku minut sprawić, żeby nasz owoc nadawał się do spożycia. Niestety, obie z tych metod nieco wpływają na smak – są jednak perfekcyjne w nagłych przypadkach, typu niespodziewana wizyta czy skończenie się salsy do przekąsek.

Przyspieszanie dojrzewania z użyciem kuchenki mikrofalowej:

  • Delikatnie ściskamy owoc, zwilżamy skórkę odrobinką wody i przekładamy go na talerzyk, przykrywając ściereczką kuchenną. Ustawiamy mikrofalówkę na maksymalną moc i podgrzewamy owoc przez 30 sekund. Jeżeli po tym czasie owoc nie jest wystarczająco miękki, wkładamy go na kolejne 30 sekund – wówczas powinien być idealny. Czekamy, aż awokado ostygnie, po czym kroimy je i usuwamy pestkę, jak zazwyczaj.

Przyspieszanie dojrzewania w piekarniku:

  • Owijamy awokado szczelnie sporą ilością folii aluminiowej – ważne jest, aby nie zostawić ani kawałka odkrytej skórki. Umieszczamy tak przygotowany owoc na blasze i wkładamy do rozgrzanego do 150°C piekarnika. Pieczemy około 10-20 minut, w zależności od kondycji awokado. Gdy będzie już miękkie, należy je wystudzić oraz schłodzić w lodówce.

Jak przechowywać awokado w celu zwiększenia jego trwałości?

Sposób przechowywania owocu zależy od jego kondycji – czy jest niedojrzałe, świeże, czy pokrojone? Dostosowanie metody do stanu naszego owocu jest niezmiernie ważne: dojrzałe awokado to produkt o krótkiej trwałości, delikatny i wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki zewnętrzne.

Przechowywanie dojrzałego awokado

Kupując dojrzały owoc, unikajmy wkładania go na dno torby zakupowej, aby nie zdusić go pomiędzy innymi produktami – po wypakowaniu zaś ułóżmy awokado tak, aby inne owoce nie dotykały go ani nie zgniatały, i spożyjmy w ciągu najbliższych kilku dni.

Przechowywanie przekrojonego awokado – jak zapobiec ciemnieniu?

Awokado szybko się utlenia i szarzeje. Chociaż nie czyni to go niejadalnym, zdecydowanie nie prezentuje się tak dobrze jak świeżo przekrojony owoc. Wielu z nas również myli zszarzałe awokado ze wspomnianymi już ciemnymi nitkami i oznakami psucia się. Aby nasz produkt zachował estetyczny wygląd, możemy zastosować kilka z poniższych trików:

  • Nie wyciągajmy pestki z owocu – pomaga ona utrzymać świeżość i zapobiega utlenianiu się najwrażliwszej części, czyli przestrzeni pod pestką.
  • Nie obierajmy awokado ze skórki, gdyż blokuje ona dostęp tlenu do miąższu, w wyniku czego awokado zacznie ciemnieć jedynie z wierzchu.
  • Posmarujmy odsłonięte partie awokado odrobiną soku z cytryny – tak jak w przypadku jabłka, blokuje ona ciemnienie owocu.
  • Inną opcją jest włożenie przekrojonego owocu wraz z posiekaną cebulą do szczelnego pojemnika (najlepiej woreczka strunowego) i umieszczenie go w lodówce. Opary cebuli spowalniają proces brązowienia. Minusem tej metody jest zaabsorbowanie smaku cebuli przez awokado – nie jest to jednak złe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chcemy z niego zrobić guacamole, dodać je do tostów lub sałatki.

Po odpowiednim przygotowaniu awokado, przykrywamy je szczelnie folią spożywczą i wstawiamy do lodówki. Ważne jest, aby bardzo dokładnie przycisnąć folię do powierzchni miąższu, aby nie było pęcherzyków powietrza.

Tak zakonserwowany owoc powinien pozostać zielony przez co najmniej 2 dni.

Przechowywanie niedojrzałego awokado (bez przyspieszania procesu)

Niedojrzałe awokado, którego nie chcemy zjeść jak najszybciej, dobrze przechowywać w takich samych warunkach jak to, nadające się już do spożycia.

Pamiętajmy o trzymaniu go z dala od promieni słonecznych, w zacienionym, lecz nie całkiem ciemnym miejscu. Jeżeli chcemy spowolnić proces dojrzewania, upewnijmy się, że owoc ma dostęp do świeżego powietrza, a w jego pobliżu nie ma jabłek i bananów.

Czy awokado można trzymać w lodówce?

Jak już wspomnieliśmy, przekrojone awokado zaleca się trzymać w lodówce. Czy można jednak przechowywać w niej także te niedojrzałe i gotowe do spożycia?

Okazuje się, że niedojrzały owoc może spędzić w lodówce z powodzeniem nawet 2 tygodnie, gdyż niska temperatura znacznie spowalnia jego dojrzewanie. Również wszystkie potrawy z awokado – salsa, sosy czy guacamole – powinny być przechowywane w lodówce.

Także dojrzałe, nieprzekrojone awokado może być trzymane w niższej temperaturze, aby wydłużyć o 2-3 dni jego świeżość.

Uwaga! Awokado to jednak bardzo wrażliwy owoc, musimy więc uważać, aby nie zaczęło się psuć w wyniku działania niskiej temperatury.

Czy można zamrozić awokado?

Awokado można z powodzeniem zamrozić – musimy je jednak przygotować do tego zabiegu w odpowiedni sposób, aby móc cieszyć się pełnią jego smaku.

Niestety, spora ilość tłuszczu sprawia, że awokado, mrożone w postaci plastrów lub kawałków, wraz z działaniem ujemnej temperatury zaczyna się grudkować i rozwarstwiać. Możemy jednak uniknąć tego problemu, robiąc z niego puree – w takiej konsystencji tłuszcz jest równomiernie rozprowadzony i nie zbija się w grudki.

Mrożenie awokado krok po kroku

  1. Selekcjonujemy owoce. Należy zamrażać jedynie świeże, dojrzałe produkty – niska temperatura nie zatrzymuje procesu dojrzewania, toteż nie powinno się wybierać owoców w końcu terminu ważności ani tych twardych, niezdatnych do spożycia.
  2. Dokładnie myjemy awokado, pozbywamy się skórek i pestek. Jeżeli wybraliśmy dojrzały owoc, usunięcie skórki i pestki nie powinno sprawiać większych problemów.
  3. Przygotowujemy puree. Obrane owoce kroimy i rozduszamy widelcem bądź miksujemy w blenderze. Dobrze jest dodać łyżkę soku z cytryny na każdy owoc w naszym puree – ochroni to je przed zmianą koloru.
  4. Dzielimy zamrażany produkt na porcyjki i zamrażamy przez minimum 4 godziny. Dzielenie na mniejsze części naszego puree pozwoli nam wykorzystanie dokładnie takiej ilości, jaką potrzebujemy. Z pomocą przyjdą nam tu foremki do lodu czy silikonowe foremki do babeczek. Jeżeli takich nie posiadamy, możemy przełożyć pastę z awokado do woreczka strunowego i szczelnie go zamknąć. Po równomiernym rozprowadzeniu puree wewnątrz, musimy przejechać po woreczku kilkukrotnie tępą stroną noża – tak, aby nasza masa rozdzieliła się na mniejsze cząstki. Tak podzielone awokado zamrażamy przez 4 do 6 godzin.
  5. Jeżeli wykorzystaliśmy do zamrażania foremki, po upłynięciu tego czasu wyjmujemy z nich zamrożone ‘kosteczki’ puree i przekładamy je do woreczka strunowego. Szczelnie zamykamy, usuwając z wnętrza jak najwięcej powietrza.
  6. Puree z awokado możemy przechowywać nawet pół roku. Pamiętajmy jednak, że z każdym miesiącem produkt traci swój smak i wartości odżywcze, dlatego lepiej jest szybko go zużyć.

Jak rozmrażać puree z awokado?

Gdy zdecydujemy się na wykorzystanie naszego puree, wyjmijmy je z zamrażarki i rozmrażajmy jak najwolniej – najlepiej jest zrobić to całkowicie w lodówce lub po pół godziny spędzonej w lodówce przełożyć je do temperatury pokojowej.

W zależności od wielkości naszej porcyjki, rozmrażanie zwykle trwa około 1 godziny w temperaturze pokojowej, nieco więcej zaś w lodówce.

Pod żadnym pozorem nie rozmrażajmy awokado w kuchence mikrofalowej! Straci swój smak i zyska bardzo nieprzyjemną konsystencję rozpulchnionej papki.

Rozmrożone puree z awokado najlepiej nadaje się do sosów sałatkowych, koktajli i innych potraw, takich jak guacamole, dipy i pasty. Dobrze jest je przyprawić i podać w asyście pasujących składników, żeby nieco zamaskować efekty mrożenia – ewentualną zmianę smaku lub lekkie ściemnienie.

Z czym dobrze się komponuje awokado?

  • Łosoś (zwłaszcza wędzony)
  • Owoc granatu
  • Papryka
  • Czerwona fasola
  • Kukurydza
  • Makaron
  • Seler naciowy
  • Tofu
  • Sery dojrzewające
  • Maliny
  • Biały serek śmietankowy
  • Jajka
  • Pomidorki (szczególnie koktajlowe)

Czym przyprawiać dania z awokado?

  • Kolendra
  • Czosnek
  • Limonka
  • Mięta
  • Bazylia
  • Pieprz ziołowy

Właściwości zdrowotne awokado

O ile jest to jeden z bardziej kalorycznych owoców (100 g produktu zawiera aż 160 kcal), szczególnie poleca się go osobom na diecie odchudzającej. Wynika to z tego, że zapewnia odchudzającym się długie uczucie sytości, tym samym doskonale przeciwdziała niekorzystnym ich zachowaniom, takim jak podjadanie między posiłkami.

Jednym z głównych składników awokado jest woda – stanowi od 67% nawet do 78% miąższu. Awokado charakteryzuje się także wysoką zawartością tłuszczu – 13-24%, natomiast zawiera małą ilość białka (1-3%), a także niewielką ilość węglowodanów (0,8-4,8%). Jego istotną zaletą jest także dość duża ilość błonnika – 1,4-3%, który usprawnia perystaltykę jelit i procesy trawienne.

Jak rozpoznać, czy nasze awokado nadaje się do spożycia?

Odmiana Hass

Ta odmiana charakteryzuje się grubą, ciemnozieloną lub wręcz brązową skórką o wyraźnej teksturze. Owoc jest dość mały i okrągły, a jego smak bardziej wyrazisty, z wyczuwalną orzechową nutą. Dzięki grubszej od Fuerte skórki ma ono nieco większą odporność na czynniki zewnętrzne oraz dłużej dojrzewa.

  • Twarde sztuki są jeszcze niedojrzałe i nie nadają się do spożycia. Możemy jednak je kupić i przyspieszyć dojrzewanie owoców dzięki odpowiedniemu przechowywaniu.
  • Dojrzałe awokado odmiany Hass ma ciemną skórkę i jest jędrne, sprężyste – przy delikatnym nacisku powinno wrócić do pierwotnego stanu po chwili od odkształcenia. Jeżeli jednak owoc trwale się odkształca, oznacza to, że nie jest już pierwszej świeżości i lepiej go nie kupować.
  • Z nadającego się do spożycia owocu powinno dać się z łatwością usunąć pestkę.

Odmiana Fuerte

Awokado Fuerte jest cenione za cienką, intensywnie zieloną skórkę. W smaku jest kremowe i bardzo delikatne, określane mianem „subtelnego”. Ma gruszkowaty kształt i osiąga spore rozmiary, zdecydowanie łatwiej je się obiera od Hass, jest ono jednak mniej trwałe.

  • Twarde awokado to oznaka, że owoc jeszcze nie dojrzał. Jednakże, przechowując go odpowiednio, możemy skrócić ten proces.
  • Dojrzały owoc Fuerte powinien mieć błyszczącą skórkę o głębokim, zielonym kolorze, jak i również charakteryzować się sprężystością i po delikatnym naduszeniu wracać do pierwotnej kondycji.
  • Zbyt miękkie awokado nie nadaje się do spożycia, i bezpieczniej jest zrezygnować z jego zakupu.

Uwaga!  Zwłaszcza kupując mocno dojrzałe owoce, może się zdarzyć, że po przekrojeniu awokado dostrzegamy czarne lub brązowe nitki. Niestety, oznacza to, że owoc zaczął powoli gnić i nie nadaje się do wykorzystania.

Odkrajanie zepsutych cząstek nie jest wskazane, gdyż gnicie obejmuje cały owoc, a zmienione miejsca są po prostu mocniej dotknięte procesem. Co więcej, niedługo po pojawieniu się czarnych nitek możemy zaobserwować widoczną pleśń, co jest już bezwzględnym wskazaniem do wyrzucenia awokado.

Musimy jednak rozróżnić występujące w owocu plamy, powstające w wyniku odgniecenia od czarnych nitek i pleśni. Obity, lecz zdrowy owoc może być z powodzeniem użyty do past kanapkowych, makaronu czy guacamole.