Choć pochodzi z Ameryki Środkowej i niegdyś była uważana za egzotyczne warzywo, papryka rozpowszechniła się w wielu europejskich i azjatyckich kuchniach – potrawy regionalne z jej dodatkiem szczególnie upodobali sobie Węgrowie. Dania tamtejszej kuchni, takie jak leczo czy ajwar są sprzedawane w słoiczkach na całym świecie.
Mimo że papryka składa się w ponad 90% z wody, zawiera ona mnóstwo składników odżywczych – m.in. witaminy A i C, beta-karoten, potas i błonnik. Dzięki temu, osoby dbające o zdrowie bardzo często sięgają po paprykę podczas przygotowywania obiadów, śniadań czy przekąsek.
Ze względu na częste wykorzystywanie papryki w codziennym gotowaniu, wiele z nas kupuje np. wielopaki, które akurat znajdują się w asortymencie lokalnego marketu.
Zazwyczaj w takim zestawie znajdują się różne kolory papryki, które różnią się smakiem i konsystencją. Musimy pamiętać, że zielona papryka ma najwięcej gorzkich nut w smaku i jest nieco twardsza, zaś czerwona odmiana papryki jest najbardziej jędrna i słodka. Żółta i pomarańczowa papryka plasują się gdzieś pomiędzy wymienionymi powyżej odmianami.
Jako, iż najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana w przepisach jest papryka czerwona, inne podgatunki tego warzywa mogą się zmarnować poprzez brak pomysłu na ich użycie.
Część z nas uprawia paprykę na własnym podwórku – zdarza się, że w wyniku obfitych zbiorów nie mamy czasu i chęci zaprawiać i przygotowywać wszystkich warzyw, wskutek czego spora ich część ląduje w śmietniku lub nawet nie doczeka się zebrania.
Prostym i ekonomicznym rozwiązaniem tych problemów okazuje się zamrożenie nadprogramowych warzyw do późniejszego wykorzystania. Papryki nie zmieniają zbytnio swej konsystencji przy krótszym przechowywaniu. Tracą one część smaku dopiero po dłuższym czasie, lecz zachowują świeżość nawet do 8 miesięcy.
Zamrażanie papryki krok po kroku
- Myjemy warzywa. Paprykę należy dokładnie spłukać pod chłodną bieżącą wodą. Jeżeli nasze warzywo pochodzi z uprawy ekologicznej bądź własnego ogródka upewnijmy się, że nie ma na skórce zbyt wiele ziemi – jeżeli jest mocno zabrudzona, ostrożnie wyszorujmy ją przy pomocy chropowatej strony świeżej gąbki do naczyń.
- Suszymy paprykę. Najlepiej jest osuszyć ją ręcznikiem papierowym. Zwróćmy uwagę na to, że cała dodatkowa wilgoć została usunięta ze skórki – jest to dość ważne, ponieważ papryka należy do warzyw, które bardzo szybko absorbują wodę.
- Pozbywamy się nasion. Bardzo ważnym krokiem jest tutaj usunięcie nasion jak i gniazda wewnątrz papryki przed zamrożeniem. Tym samym sprawdzamy, czy nasze warzywo nie zaczęło się psuć od środka, co zdarza się czasem wśród papryk z wielopaków; wewnątrz plastikowego opakowania panuje większa wilgoć i wyższa temperatura, co przyspiesza proces fermentacji.
Najłatwiej oczyścić paprykę poprzez odcięcie góry lub przekrojenia warzywa na pół, a następnie wycięcia całego gniazda i błon wokół niego nożem. - Kroimy paprykę. Po oczyszczeniu warzywa najlepiej jest je pokroić w kostkę lub paseczki bądź ćwiartki – większość przepisów nie przedstawia wyraźnego rozróżnienia na sposób pokrojenia papryki. Pamiętajmy jednak, że większe kawałki wymagają dłuższego rozmrażania oraz zamrażania.
Krok opcjonalny: blanszowanie
Blanszowanie papryki przed zamrożeniem z pewnością wydłuży trwałość jej walorów smakowych. Co więcej, wyraźnie wpływa na utrzymanie jędrności i chrupkości papryki. Pamiętajmy jednak, aby dobrze wysuszyć paprykę papierowym ręcznikiem przed jej zamrożeniem.
- Układamy paprykę na tacce i wstawiamy do zamrażarki na ok. godzinę. Paprykę układamy na tacy, pilnując, aby kawałki nie stykały się ze sobą. W przypadku pokrojenia warzywa w kosteczkę nie jest to aż tak konieczne, jednak musimy równomiernie rozprowadzić cząsteczki na tacy. Grubiej pokrojoną paprykę należy zamrażać nieco dłużej – około 1,5 godziny.
- Wyjmujemy paprykę z zamrażarki i kruszymy wszystkie sklejone kawałki. Dzięki krótszemu zamrażaniu będzie to wyjątkowo proste i bezpieczne dla naszych warzyw.
- Przekładamy paprykę do pojemnika. Zamrożoną, rozdzieloną paprykę najlepiej wkładać do woreczków strunowych lub szklanych czy plastikowych pojemników z pokrywką. Zalecamy umieścić w każdym pojemniku odpowiednią porcję papryki – taką, którą da się zużyć za jednym razem.
Jest to bardzo ważne, bo chociaż cząsteczki papryki zostały już lekko zamrożone, wciąż będą miały tendencję do sklejania się i zbijania w grudki. - Umieszczamy pojemniczki z papryką w zamrażarce. Koniecznie opatrzmy każdą porcję nalepką z datą zamrożenia, aby nie ryzykować zbytniej utraty walorów smakowych warzyw. Mrożona papryka najlepiej smakuje, gdy spożywa się ją przed upłynięciem 6 miesiąca od zamrożenia. Po tym czasie wciąż jest zdatna do użycia, lecz zazwyczaj staje się rozpulchniona i nieco jałowa. Warzywo traci swą ważność po około 10 miesiącach od zamrożenia.
Czy paprykę można zamrozić bez blanszowania?
Paprykę można z powodzeniem mrozić bez blanszowania, choć utraci ona nieco ze swoich właściwości. Aby temu zapobiec, możemy zapakować paprykę w opakowanie próżniowe, które nieco opóźni proces utraty smaku i chrupkości.
Czy można zamrozić paprykę w całości?
Paprykę można jak najbardziej zamrozić w całości. Musimy jednak usunąć nasiona i błonę z jej wnętrza i odciąć górną część warzywa. Później pozostaje tylko umyć i wysuszyć, a na koniec umieścić w plastikowych, szczelnych pojemnikach. Koniecznie upewnijmy się, że papryki nie stykają się ze sobą po umieszczeniu w zamrażarce.
Nie powinno się zamrażać papryki z pozostawionymi w środku nasionami i błonami, ponieważ powodują wyraźne zgorzknienie papryki i wpływa na dłuższy proces rozmrażania – nie mówiąc już o tym, że nieumyślnie możemy zamrozić zepsute warzywo.
Jak rozmrozić paprykę?
Tak najlepiej jej nie rozmrażać. Znacznie lepszym i szybszym rozwiązaniem będzie włożenie mrożonej papryki bezpośrednio do garnka, zalać wodą a następnie podgotować je maksymalnie przez 7-10 minut. Mrożona papryka, która była gotowana przez dłuższy czas, stanie się bardzo rozpulchniona, a wręcz papkowata. O ile w przepisie na ajwar czy sos paprykowy może nie mieć to zbyt dużego znaczenia, o tyle takie warzywo zupełnie nie nadaje się do faszerowania.
Do czego użyć mrożonej papryki?
Mrożoną paprykę można wykorzystać w wielu popularnych przepisach, wzbogacając smak znanych nam potraw przy jej pomocy. Dobrym przykładem będzie tutaj spaghetti, zapiekanka, omlet, smażona papryka, czy zapiekane łódeczki paprykowe. Mrożone papryki nieco gorzej sprawdzają się w przepisach na faszerowaną paprykę, gdyż nie są tak jędrne i chrupiące jak świeże papryki – o ile jednak dobrze rozmrozimy nasze warzywo, nie ma żadnych przeszkód do jego użycia i w takim przepisie.
Z czym dobrze smakuje papryka?
Papryki dodają charakterystycznego smaku wielu popularnym przepisom, które po prostu nie byłyby takie same – z tego powodu suszona, mielona papryka bardzo często wykorzystywana jest jako przyprawa. Ciekawą propozycją jest wędzona papryka, która dodaje ‘mięsnego’ posmaku wielu daniom. Z tego powodu jest ona często używana w kuchni wegetariańskiej i wegańskiej; najczęściej do tofu, soczewicy lub ryżu. Papryka doskonale komponuje się z pomidorami, ogórkami, rukolą, kukurydzą czy awokado. Można przyprawiać ją tymiankiem, czosnkiem, rozmarynem, bazylią i oregano. Osobom, które lubią eksperymentować w kuchni proponujemy doprawienie gotowej potrawy paprykowej miętą, która doda orzeźwiającej nuty.