Skocz do treści

Czy można zamrażać mandarynki?

Mandarynki to smaczne i zdrowe owoce cytrusowe, które uwielbiają zarówno dorośli, jak i dzieci. W naszym kraju wielu osobom kojarzą się ze świętami, a tradycyjne nabijane goździkami dekoracje z mandarynek wciąż goszczą w wielu domach.

Istnieje wiele odmian mandarynek, z których najpopularniejsza jest tzw. Klementynka, czyli Clementine. Inne popularne odmiany to Gold Nugget i Satsuma. Szczyt sezonu na mandarynki trwa mniej więcej od wczesnej zimy do wczesnej wiosny. Właśnie w tym czasie te niepozorne, pomarańczowe owocki zawierają najwięcej witaminy C, a ich smak jest najsłodszy.  

Chociaż cytrusy są dość odporne na psucie się dzięki obecności skórki, niemożliwe jest przechowanie ich bez konserwacji na okres dłuższy niż 3-4 tygodnie. Istnieje wiele sposobów na konserwowanie mandarynek przez cały rok. Najprostszą jak i zarazem najmniej ingerującą w ich smak jest zamrożenie.

Jak zamrozić mandarynki?

  1. Selekcja owoców. Najlepiej jest wybierać twarde, jędrne owoce bez uszkodzeń na skórce. Jeżeli planujemy dość długo przechowywać nasze mandarynki, zaleca się użyć tych lekko niedojrzałych.
  2. Myjemy dokładnie owoce. Choć niektórzy twierdzą, że nie ma potrzeby mycia mandarynek ze względu na usuwanie ich skórki, lepiej jest to zrobić, ponieważ bakterie ze skórki można łatwo przenieść na owoc podczas jego obierania. Niestety, największym zagrożeniem tutaj są chemiczne środki konserwujące, które nierzadko znajdują się na skórkach marketowych owoców. Co więcej, jeżeli umyjemy dokładnie naszą mandarynkę, możemy bez obaw wykorzystać jej skórkę do sernika, dżemu czy herbaty.
  3. Usuwamy z owoców skórkę. Najlepiej jest obierać mandarynki ręcznie – te cytrusy mają wyjątkowo cienką skórkę w porównaniu do pomarańczy czy grejpfrutów. Nie jest to skomplikowany proces i powinien zająć zaledwie kilka minut. Usuniętą skórkę możemy włożyć do miski, aby wykorzystać ją później do różnych potraw.
  4. Pozbywamy się białej skórki. Po obraniu zewnętrznej skórki mandarynki, musimy zabrać się za usuwanie wewnętrzej, gąbczastej struktury z jej środka. Jest to krok konieczny, gdyż pozostawienie jej sprawi, że nasze mandarynki będą nieco gorzkie – zwłaszcza,  jeśli będą przechowywane przez dłuższy czas.  
  5. Dzielimy owoc na mniejsze kawałki. Najłatwiej jest podzielić mandarynki na ćwiartki – po 2-3 plasterki w jednej. Ułatwi to pracę po zamrożeniu.
    Uwaga: Starajmy się nie łamać mandarynek na pojedyncze plasterki, ponieważ zwiększy to ryzyko odwodnienia i oparzeń zamrażalniczych. Nasze owoce po rozmrożeniu będą suche i twarde.
  6. Umieszczamy mandarynkowe cząsteczki na wyłożonej papierem blasze do pieczenia, pilnując, aby nie stykały się ze sobą. W przypadku zamrażania większej ilości owoców bardzo dobrze sprawdzi się mata silikonowa i zamrażanie warstwowe; należy wówczas ułożyć jeden rządek owoców, nakryć go matą i na jej powierzchni ułożyć kolejne owoce – powtarzać proces do wykorzystania mat lub mandarynek.
  7. Zamrażamy mandarynki. Umieszczamy tackę w zamrażarce na 2-4 godziny. Mniejsze fragmenty będą potrzebowały mniej czasu na zamrożenie, podczas gdy większym cząstkom zajmie to wyraźnie dłuższy okres.
  8. Przenosimy zamrożone mandarynki do woreczków strunowych. Po zapewnieniu owocom odpowiedniej ilości czasu na zamarznięcie, wyjmujemy je z zamrażarki i przekładamy do woreczków strunowych. Ważne jest tutaj zadbanie o usunięcie jak najwięcej powietrza z woreczków. Jeżeli dysponujemy urządzeniem do pakowania próżniowego, możemy dodatkowo zapakować nasze owoce.
    Uwaga: Poleca się używać w tym przypadku woreczków typowo do zamrażania, ponieważ są one zwykle wykonane z grubszego plastiku niż standardowe plastikowe woreczki strunowe.
  9. Na przygotowanych woreczkach umieszczamy etykietę wraz z datą zamrożenia. Mandarynki zaleca przechowywać około 9 miesięcy w zamrażarce – jako owoce o delikatnym miąższu po tym czasie mogą być nieco zeschnięte i gumowate, choć nadal nadają się do spożycia.

Czy można zamrozić plasterki mandarynki?

Jak najbardziej można zamrażać pojedyncze plastry mandarynek. Jednakże, ogólna konsystencja cytrusów będzie najlepiej zachowana, jeśli zamrozimy je w ‘klinach’ składających się z 2 lub 3 plastrów. Pojedyncze plasterki są bardziej podatne na wysuszenie i odparzenia zamrażalnicze, gdy są przechowywane przez dłuższy czas. Zamrożenie mandarynek w ćwiartkach po 2 lub 3 plasterki nie wpłynie zbytnio na wydłużenie rozmrażania, a także oszczędzi nam roboty przy wybieraniu odpowiedniej ilości do wykorzystania.

Jak długo można przechowywać zamrożone mandarynki?

Podobnie jak większość owoców cytrusowych, zamrożone mandarynki można przechowywać przez około 9 miesięcy. Te, które leżały w zamrażalniku dłużej, najlepiej wykorzystać do sosu lub koktajli.

Czy można zamrozić całe mandarynki?

Choć mandarynki można zamrozić w całości ze skórką, zazwyczaj po rozmrożeniu okazują się być gorzkie. Co więcej, obranie mandarynek przed zamrożeniem znacznie oszczędzi nam roboty. Niestety, nie można obierać owoców ze skórki bez rozmrożenia, gdyż istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia owoców. Zamrożenie mandarynki w całości może nieco ją zniekształcić poprzez nierównomierną utratę wody oraz niską temperaturę. Ponadto, nasz owoc zdecydowanie się skurczy.

Dodatkowo, mrożone obrane mandarynki są znacznie łatwiejsze w użyciu, gdy zajdzie taka potrzeba – je po prostu wrzucić do deseru lub smoothie nawet bez rozmrażania.

Czy można zblanszować mandarynki?

Mandarynki można blanszować przed zamrożeniem – pomoże to zachować smak na dłużej. Najlepiej jest jednak blanszować tylko te mandarynki, które zostaną zamrożone w słodkim syropie lub zakonserwowane jako kandyzowane mandarynki.  

Z kolei blanszowanie pojedynczych plasterków czy podzielonych cząstek mandarynek może niekorzystnie wpłynąć na ich konsystencję i spowodować wylanie się soku z owoców.

Jeśli planujemy używać plasterków mandarynki jako dekoracji deserów, blanszowanie przed zamrożeniem raczej nie jest polecane, gdyż konsystencja mandarynki, mimo dobrego smaku nie będzie przypominała świeżego owocu.

Dobrym pomysłem jest jednak zblanszowanie mandarynek przed ich obraniem – wrzątek pomoże pozbyć się chemikaliów i bakterii, a miąższ owoców będzie chroniony przed bezpośrednim działaniem wysokiej temperatury przez skórkę.

Rozmrażanie mandarynek

Najlepszą metodą rozmrażania mandarynek jest po prostu wyjęcie ich z zamrażarki i położenie na blacie. Cząsteczki, składające się z 2-3 plasterków zazwyczaj rozmrażają się całkowicie w ciągu 30-60 minut.

Pod żadnym pozorem nie powinno się rozmrażać mandarynek w kuchence mikrofalowej, ponieważ pod wpływem tego zabiegu wysychają i stają się gumowate.

Mniej inwazyjną, choć szybka metodą jest rozmrożenie mandarynek na parze lub powolne podgrzanie ich w garnku z odrobiną wody.

Jak dłużej utrzymać świeżość mandarynek bez zamrażania?

Aby zachować świeżość mandarynek najlepiej jest przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu, np. na parapecie lub blacie kuchennym. Nigdy nie powinno się kłaść owoców na sobie, ponieważ przyspieszy to proces psucia się. Mandarynki, przechowywane w odpowiednich warunkach powinny zachować świeżość przez około tydzień dłużej.

Co zrobić z dużą ilością mandarynek?

  • Ciasto mandarynkowe – do najprostszego ciasta drożdżowego wystarczy włożyć kilka mandarynek, które wzbogacą smak znanej wszystkim słodkiej przekąski.
  • Sok mandarynkowy – Wystarczy dokładnie umyć i sparzyć owoce, obrać ze skórki, a pokrojony miąższ ugotować w ok. litrze wody. Po zagotowaniu dodaje się kwasek cytrynowy i cukier, odstawia na kilka godzin, a potem miksuje i cedzi przez gazę.
  • Ozdoby świąteczne – Suszone plastry mandarynki na choince, gwiazdki z mandarynkowych skórek, czy nabijane goździkami mandarynki nadadzą cudowny, świąteczny zapach otoczeniu.

Skórki od mandarynki- czy da się jeszcze jakoś je wykorzystać?

  • Domowy środek do czyszczenia – Dodanie do octu jabłkowego skórek cytrusowych pozwoli na uzyskanie pięknie pachnącego, ekologicznego płynu do czyszczenia.
  • Skórka mandarynkowa – starte skórki mandarynkowe, zmieszane z cukrem pudrem to idealna posypka dla domowych wypieków.
  • Potpourri – fantazyjnie wycięte skórki cytrusowe (np. przy pomocy foremek do pierników) można umieścić w słoiczku wraz z suszonymi owocami, laską cynamonu i goździkami. Ta apetyczna dekoracja pięknie pachnie, a jej zapach utrzymuje się na długo.
  • Cytrusowa świeczka – po lekkim podgrzaniu woskowej świeczki można z łatwością wcisnąć w nią wycięte ze skórki gwiazdki czy choinki, a także plastry mandarynek i korzenne przyprawy, które podczas spalania uwolnią swój zapach. Taka świeczka może być doskonałym, estetycznym dodatkiem do prezentu świątecznego.

Z czym dobrze smakują mandarynki?

Owoce cytrusowe są poniekąd uniwersalne – smakują dobrze z mięsami, odświeżają nieco mdłe słodkości i dodają ciekawego smaku wszelkim sosom czy sałatkom. Mandarynki dobrze smakują z brzoskwiniami, winogronami i śliwkami, oraz większością jesiennych owoców. Te cytrusy bardzo ciekawie komponują się z dyniami, łososiem lub rukolą.

Mandarynki można przyprawiać tymiankiem, anyżem, imbirem, cynamonem, chili czy goździkami. Odważni mogą pokusić się o dodanie curry do mięsnego sosu mandarynkowego, który doda intrygującej, egzotycznej nuty naszemu daniu.

Do czego wykorzystać zamrożone mandarynki?

Mrożone cząsteczki mandarynki można wykorzystać do koktajli czy deserów, oraz jeść w całości. W wielu przepisach można stosować je bez rozmrażania.  

Mrożone mandarynki są całkowicie bezpieczne do spożycia i zazwyczaj dobrze zachowują swój smak. Niestety, po zamrożeniu i przechowywaniu ich przez dłuższy czas poszczególne plasterki mają tendencję do rozpulchniania – stają się papkowate. Inne odmiany mają z kolei tendencję do nadmiernego wysychania. Dłużej przechowywane mandarynki najlepiej nadają się do koktajli, sosów lub soków. 

Jeżeli nasze mandarynki nie leżały długo w zamrażarce, z powodzeniem możemy wykorzystać je zamiast świeżych owoców w wielu przepisach.